Plaučių uždegimas
Kas yra plaučių uždegimas?
Kaip ir bronchitas, plaučių uždegimas yra kvėpavimo takų infekcija žemiau gerklės. Tačiau ji pasireiškia giliau kvėpavimo takuose nei bronchitas.
Plaučių uždegimo priežastys
Plaučių uždegimą sukelia apatinių kvėpavimo takų infekcija (bakterinė, virusinė arba grybelinė). Bakterijos yra dažniausia suaugusiųjų plaučių uždegimo priežastis. Iš visų virusų, galinčių užkrėsti kvėpavimo takus ir sukelti plaučių uždegimą, tarp suaugusiųjų dažniausias yra gripo virusas.
Kaip plaučių uždegimas paveikia organizmą
Apatinių kvėpavimo takų infekcija sukelia oro maišelių uždegimą. Dėl šio uždegimo oro maišeliai prisipildo skysčio ir pūlių.
Plaučių uždegimo simptomai
Kaip ir bronchito, plaučių uždegimo simptomai dažniausiai yra drėgnas arba sausas kosulys ir karščiavimas. Taip pat gali krėsti šaltis, gali būti sunku kvėpuoti.
Plaučių uždegimo sunkumas
Plaučių uždegimo simptomai gali būti neryškūs arba ryškūs. Plaučių uždegimo sunkumas priklauso nuo daugelio veiksnių, tokių kaip kvėpavimo takų infekciją sukėlusių mikrobų rūšis, paciento amžius ir sveikatos būklė. Plaučių uždegimas pasireiškia rimčiau jaunesniems nei 5 metų amžiaus vaikams, vyresniems nei 65 metų amžiaus žmonėms, žmonėms, sergantiems tokiomis ligomis kaip širdies nepakankamumas, diabetas ar LOPL, taip pat žmonėms, kurių imuninė sistema yra silpna.
Plaučių uždegimo rizikos veiksniai
Riziką susirgti plaučių uždegimu didina daug veiksnių. Pavyzdžiui: amžius, rūkymas ir kiti negalavimai.
Plaučiu uždegimu gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės. Tačiau dviejų amžiaus grupių žmonės turi didesnę riziką susirgti plaučių uždegimu ir sunkesne jo forma:
-
dvejų metų amžiaus ar jaunesni kūdikiai, nes jų imuninė sistema tebesivysto.
-
65 metų amžiaus ar vyresni žmonės, nes jų imuninė sistema keičiasi senstant.
Kiti plaučių uždegimo riziką didinantys veiksniai:
- cigarečių rūkymas
- gripas (neseniai persirgus)
- kvėpavimo takų ligos, tokios kaip astma, LOPL, bronchektazė arba cistinė fibrozė (mukoviscidozė)
- gulėjimas intensyvios terapijos skyriuje, ypač jei pacientas prijungtas prie kvėpavimo aparato
- jei sunku kosėti, pavyzdžiui, dėl insulto
- jei sunku nuryti
Prevencija
- Skiepai gali padėti užkirsti kelią tam tikroms plaučių uždegimo rūšims. Galima pasiskiepyti nuo plaučių uždegimo, kurį sukelia pneumokokai ar gripo viruso. Skiepai neapsaugo nuo visų infekcijų sukėlėjų. Tačiau, palyginus su neskiepytais žmonėmis, nuo plaučių ligų skiepytiems žmonėms, susirgusiems šia liga, pasireiškia silpnesni simptomai, kurie trunka trumpiau, taip pat būna mažiau rimtų komplikacijų.
- Gera higiena, t. y. rankų plovimas vandeniu ir muilu, yra dar vienas būdas užkirsti kelią plaučių uždegimui.
- Metę rūkyti taip pat galite užkirsti kelią plaučių uždegimui, nes rūkymas pažeidžia kvėpavimo takų gebėjimą filtruoti mikrobus ir nuo jų apsisaugoti.
- Imuninės sistemos stiprinimas sportuojant ir sveikai valgant irgi padeda išvengti šios ligos.
Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jei jums arba jūsų vaikui pasireiškia šia simptomai:
smarkus karščiavimas, krečia šaltis, kamuoja drėgnas kosulys, kuris nepraeina arba pablogėja, sunku kvėpuoti užsiimant įprasta veikla, kvėpuojant ar kosėjant skauda krūtinę, staiga pablogėja sveikata, persirgus peršalimu ar gripu.