Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
A woman who has the common cold is lying in bed looking at a fever thermometer
A woman who has the common cold is lying in bed looking at a fever thermometer

Peršalimo priežastys

Peršalimą paprastai sukelia virusai.  Yra daugiau nei 200 skirtingų virusų, galinčių sukelti peršalimą. 

Peršalimas būdingas žmonėms visame pasaulyje ir gali pasireikšti bet kuriuo metų laiku, tačiau dažniausiai pasitaiko žiemą, , daugiausia spalio - kovo mėn. Šiaurės pusrutulyje ir lietingaisiais laikotarpiais. 

Peršalimą sukeliantys virusai plinta oru mažyčiais lašeliais, kai peršalęs asmuo čiaudi, kosėja ar šnypščia nosį. Peršalimu galima užsikrėsti, jei kitas peršalęs asmuo netoliese nusičiaudi, atsikosėja ar išsišnypščia nosį, taip pat liečiant akis, nosį ar burną, jei prieš tai palietėte peršalimo virusu užkrėstą daiktą, pavyzdžiui, žaislą ar durų rankeną. 
 
Tėvai neretai užsikrečia peršalimu nuo savo vaikų, kurie paprastai užsikrečia nuo kitų vaikų . Peršalimo virusas gali greitai plisti mokyklose ar vaikų priežiūros centruose. Peršalimu užsikrėtę žmonės labiausiai platina užkratą pirmosiomis 2-3 dienomis. Peršalimas paprastai nėra užkrečiamas po pirmosios savaitės. 

Kaip peršalimas paveikia organizmą

Infekcija dažniausiai prasideda gerklėje, paskui – nosyje. 

Peršalimo simptomai

Peršalus dažniausiai užsikemša nosis arba sloguojama ir čiaudima. Kutenimas gerklėje ir kosulys taip pat yra dažni simptomai. 

Kosulys dažniausiai iš pradžių būna sausas, paskui tampa drėgnas per ateinančias dvi dienas, tada vėl pasidaro sausas.

Peršalę suaugusieji ir vyresni vaikai dažniausiai nekarščiuoja arba nežymiai karščiuoja.  Mažiems vaikams kūno temperatūra paprastai pakyla iki 37,7 - 38,8 °C.  Vienas simptomas paprastai yra stipresnis už kitus, be to, simptomai dažniausiai keičiasi. 

Peršalus simptomai paprastai būna stipriausi 2-4 peršalimo dieną. Suaugusiesiems peršalimo simptomai paprastai išnyksta per 7-10 dienų. Tačiau kosulys gali trukti ilgiau, pavyzdžiui, iki trijų savaičių. Vaikai peršalimu serga ilgiau nei suaugusieji, paprastai 10-15 dienų, kosulys trunka iki 25 dienų. 

Peršalimo sunkumas

Sveikiems žmonėms peršalimas yra savaime praeinanti liga, t. y. jis turėtų praeiti po kelių dienų. Tačiau astma sergantiems suaugusiesiems ir vaikams peršalimas yra dažniausia švokštimo ir astmos paūmėjimo priežastis. Peršalimas taip pat gali sukelti rimtesnę bakterinę infekciją, pavyzdžiui, sinusitą, ausų infekciją, bronchitą ir plaučių uždegimą. 

Toliau išvardytų žmonių grupės turi didžiausią peršalimo komplikacijų riziką:

  • jaunesni nei dvejų metų amžiaus vaikai 

  • nėščios moterys 

  • vyresni nei 60 metų žmonės 

  • pacientai, sergantys ilgalaikėmis kvėpavimo takų ligomis, tokiomis kaip astma ar lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) 

  • pacientai, sergantys ilgalaikėmis širdies ar inkstų ligomis 

  • pacientai, sergantys cukriniu diabetu ar kita medžiagų apykaitos liga 

  • pacientai, sergantys imuninę sistemą slopinančia liga 

  • pacientai, geriantys imuninę sistemą slopinančius vaistus 

  • Patients taking medicines suppressing the immune system

Peršalimas yra dažniausia nėjimo į mokyklą ar darbą priežastis.

Peršalimo rizikos veiksniai

Vaikai suserga peršalimu dažniau nei suaugusieji. Suaugusieji paprastai serga peršalimu 2-3 kartus per metus, vaikai – iki 8 kartų.

Prevencija

Norėdami sumažinti peršalimo tikimybę, suaugusieji ir vaikai turi nusiplauti rankas nusišluostę nosį, pakeitę sauskelnes, pasinaudoję tualetu ir prieš valgydami bei ruošdami maistą. Dažnai liečiami paviršiai, tokie kaip maišytuvų rankenėlės ar durų rankenos, turi būti reguliariai valomi. Užuot naudojus bendrus medžiaginius rankšluosčius, galima naudoti popierinius. 

Stiprindami imuninę sistemą, padėsite organizmui kovoti su infekcijomis. Vengdami pasyvaus rūkymo, kuris yra daugelio sveikatos problemų, įskaitant peršalimą, priežastis, stiprinsite imuninę sistemą. Gerdami pakankamai skysčių ir pakankamai miegodami, taip pat pagerinsite imuninės sistemos veikimą. 

Kada derėtų apsilankyti pas gydytoją  

Daugelis peršalimo simptomų praeina per savaitę. Tačiau rekomenduojama kreiptis į gydytoją, jei jums ar jūsų vaikui sunku kvėpuoti arba simptomai nepraeina per 7-10 dienų.